Batılıların hataları yok mu? Elbette var. Ama ne yazık ki günümüzde medeniyette bizden öndeler.
Featured

Medeniyet

Batılıların hataları yok mu?

Elbette var.

Ama ne yazık ki günümüzde medeniyette bizden öndeler.

Hemen kızmayın.

Bir şey söyleyeyim düşünün.

Batıyı taklit edelim demiyorum.

Bırakalım teknolojiyi meknolojiyi, sanatı, müziği, ıvırı, zıvırı.

Eskiden bizde var olan fakat artık bizim kaybettiğimiz ve şimdi batılılarda olan medeni değerleri onlara bakıp biz de alalım diyorum. (Yalnız şunu özellikle belirteyim ki, batılı kapitalist devlet sisteminden bahsetmiyorum, batı insanından söz ediyorum.)

Kaybettiğimizin farkında bile olmadığımız gerçek medeni değerlerin sayısı bir hayli fazla olduğundan kafa karışıklığına yol açmasın diye fırsat buldukça teker teker söyleyeceğim.

Hangisinden başladığımız önemli değil.

İşte ilki:

Sağcı-solcu, Kürt-Türk, alevi-sünni, zengin-fakir, erkek-dişi ve buna benzer zıtlıklar yok. Varsa da önemli değil. Yani şöyle:

Karşımızdaki insan ne olursa olsun. Biz nasıl saygıyı hak eden bir kişiysek o da aynı bizim gibi bir insan ve aynı saygıyı hatta daha fazlasını hak ediyor. Daha fazlasını hak ediyor çünkü karşımızdakine kendimize olandan daha fazla saygı göstermemiz alçakgönüllülüğümüzün bir belirtisidir. Konuştuğu zaman sözünü kesmeden saygıyla dinleyelim. Tepeden bakmayalım. Surat asmayalım. Hemen bir art niyet bulup bir bahaneyle küsmeyelim. Başka bir ırktan, inançtan, ideolojiden, kültürden, dilden, ülkeden diye önyargılı olmayalım. Tam tersine yeni bilgiler ediniyoruz diye sevinelim. Alay etmeyelim, aksanlı konuşmasına gülmeyelim. Yalan söylediğini düşünmeyelim, ona inanalım. Doğru söyleyeceğim derken onu kırmayalım. Fakat ona hoş görünmek için doğruyu söylemekten de uzak durmayalım. Bizde olan iyiliklerin ve elde ettiğimiz hakların aynısının onda da olmasını dileyelim. Kendimizi sevdiğimiz gibi onları da sevelim.

Belki hepsini söyleyemedim ama günümüzde bizim kaybettiğimiz ve batı insanında olan gerçek medeni/insani değerlerin bir kısmı bunlar. Bunların hepsini bir kategoriye koyup tek bir madde olarak saydım. Teknolojiye meknolojiye, maddi zenginliğe vs kafayı takıp aşağılık kompleksine kapılmayalım.

Uygulaması gayet kolay.

Paraya pula ihtiyaç yok.

Bedava.

Bunları yapalım, bakın bakalım onları nasıl geçiyoruz.

Hemen din, millet, ulus, ırk bilmem ne diye itiraz edenler mi var?

O zaman oku:

“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız (ve anlamanız) için sizi soylara ve kabilelere ayırdık.” Hucurat 13

“Allah dileseydi sizleri tek bir (dinden) ümmet yapardı. Fakat size verdiğinde sizi denemek için (böyle yaptı). Öyleyse iyi işlerde birbirinizle yarışın.” Mâide 48

Gizlilik Bildirimi
Gizlilik Bildirimi

Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Çerez kullanımına izin vermek için lütfen tıklayın.